Funkstyles to nazwa 2 stylów tańca: poppingu i lockingu. Oba te style wchodzą w skład grupy tańców ulicznych. Nazwę funkstyles stworzył Poppin Pete, ponieważ nie chciał żeby nazywać wszystkie style uliczne break dance’m, co było popularne w tamtych czasach. Funk jest poprzednikiem hip hopu, oba te tańce uzupełniają się wzajemnie i mają z sobą wiele wspólnego. Najstarszym tańcem ulicznym jest locking – stworzony przez Don Campbellock’a w latach 70, początkowo był spontanicznym tańcem czarnej społeczności , z czasem zaczęto go systematyzować i w końcu nadano mu nazwę „locking”. Pochodzi ona od słowa „lock” – zamknięcie ( element tańca polegający na szybkim zamknięciu ruchu). Duże znaczenie w jego rozwoju miała legendarna ekipa taneczna „The Lockers” , która dodała do tego stylu wiele elementów takich jak:
• . The Scooby-Doo
• Scoobot
• Scooby into Skeeter Rabbitt
• Fancy Style Skeeter Rabbitt
• Quickie/Stop and Go
• Master Butt
• The Seek/Seeking
• Hat and Ball Trick
• Hitchhike
• Pimp Walk
• Running Split
• Running Knee Drops
• Playing Guitar
• Volkswagon
• Iron Horse/Which-a-Way
• Flipping Durby/Aceduce
• Scooby-Doo inot the air
• Hitch kicks Scobots
• Scooby Doo into pendulum turns
• Torshata Slit/Kneedrop
• Lay-out
• The Helicopter
• King Tuck
• Back Front
• Burning People the Five
• Killing Roaches
• Leo Walk
• Campbell Jr. Walk
• Double Joint Lock/Leo Lock
• No Lock(Hands out Front)
• Masterpeace Handshake
• Other Styles Handshake
Taniec ten rozwija się, jest coraz bardziej znany i dostępny, powstało wiele instruktarzy stworzonych przez prekursorów lockingu np. Skeetera Rabbita.
| Popping powstał około 1975 roku w miejscowości Fresno w Kaliforni, jego twórcą jest Boogaloo Sam.
Popping łączy w sobie wiele styli które są same w sobie osobnymi tańcami, ale ich łączenie w poppingu jest dla dobrego tancerza niezbędne. Istotą tańca jest tzw. ”pop” – dynamiczne spinanie mięśni w rytm muzyki, co daje efekt „zacinki”. Jednak zanim powstał popping, Boogaloo Sam wymyślił inny styl (bardzo ważny w późniejszym poppingu) – boogaloo (polega na płynnych okrężnych ruchach ciała) nazwę wziął ze starej piosenki Jamesa Browna „Do that boogaloo”. Potem ekipa „Electric Boogaloos” ( stąd błędnie używana nazwa Electric boogie wymyślona przez nowojorczyków) rozwinęła ten taniec mi. przez program telewizyjny „Soul Train”. Należy też wspomnieć o prekursorach tego stylu . Najbardziej znani to : Poppin Pete, Crazy Legs, mr. Wiggles, Pon’n’Taco, Suga Pop, Bionic Man.
Style poppingowe to:
• Boogaloo,
• Crazy legs,
• Ground boogaloo,
• Boogaloo hops,
• Floating, gliding, sliding
• Ground moves,
• Tickin,
• Strobin,
• Animation,
• Filmore,
• King Tutin/tuttin,
• Digits,
• Waving,
• Snakin,
• Hydrolix,
• Robotin,
• Air Posin,
• Toyman,
• Scare crow,
• Shadow box,
• Struttin,
• Spider style,
• Slow mo,
• Boppin,
• Sleepy style,
• Drunk style,
• Bboy style,
• Isolation,
• Hitting,
• Puppet,
• Power speed
• Centipede
• Saccin
• Sticking
Obecnie powstają nowe style w poppingu wymyślane przez współczesnych tancerzy takie jak np. Military style.
Funk wciąż się rozwija i jest coraz bardziej znany. W Polsce możemy go zobaczyć m.i. na zawodach ulicznych takich jak np.: Funk All, The Syles Crash, Check the Folw, Rytm Ulicy, Show your skillz.
|