Deskorolka Buty Czapki Kurtki Koszulki Snowboard
zdjęcia, mp3, newsy, filmy, artykuły, imprezy

graffiti artykuły

Jak zrobić animowanego gifa? Opis dla programu gimp.


Postaram się jak najprościej i jak najlepiej przybliżyć wam tą tajemniczą sztuczkę, ponieważ często spotykam na a.pl tekst "dzięki za gifa[...]". Teraz sam będziesz mógł zrobić sobie gifa. A więc...

Najpierw musisz mieć na kompie ten program. Jeśli masz to dobrze a jeśli nie to jak najszybciej pobierz z neta. Program jest free, więc nie ma co sie martwić. Najprościej wpisać w google "gimp" i wszystko. Jeśli dalej nie wiesz co zrobić do obok dopisz "download". Teraz już nie ma opcji by google nie znalazło strony, z której będziesz mógł pobrać gimpa. Pobierz gimpa i zainstaluj go na kompie. Już? Dobrze. Jesteś coraz bliżej zrobienia własnego gifa. Żeby go zrobić oczywiście musisz mieć nagrany trick. Jeśli masz takowy to odtwórz go w którymkolwiek z odtwarzaczy WMP, Quicktime, Winamp czy inny. To nie ma znaczenia.

Kolejną czynnością będzie stworzenie klatek do gifa. W trakcie odtwarzania zatrzymaj w momencie w którym chcesz zrobić klatkę. Zatrzymałeś?! Ok. Nad strzałkami kierunkowymi (tymi których używasz do grania) masz sześć przycisków (delete, insert, home itp.) a nad nimi powinieneś mieć takie trzy (pause, Scroll i ten właściwy Print Scrn). Jeśli nie to strasznie mi przykro, ale tą metodą, którą opisuje nie dasz rady. Wciśnij Print Scrn. Otwórz painta lub photoshopa (którego polecam ze względu na lepszą jakość) kliknij Edycja->wklej. Masz?! Dalej...

Zapisz plik. Radzę zapisać pod nazwą 01 w folderze (najlepiej na pulpicie) gdyż wtedy będzie po prostu łatwiej. Stopujesz w następnym miejscu w którym chcesz by była następna klatka. Wciskasz, wklejasz, zapisujesz jako 02 w tym samym folderze. Powtórz tyle razy ile chcesz mieć klatek. Masz już wszystkie screeny które chciałeś? Ok. Ale spokojnie... zauważyłeś że oprócz klatki z trickiem jest też cały pulpit. Nie panikuj, nie płacz i nie skarż się mamie tylko czytaj dalej. Teraz stwórz osobny folder (najlepiej pod nazwą tricku, którego gifa tworzysz). Będziesz wiedział gdzie szukać. Dalej zaznacz ten fragment screena, na którym masz odtwarzany trick ale bez odtwarzacza. Sam trick. Spróbuj zapamiętać rozdzielczość pierwszego fragmentu (po prostu sobie zapisz na kartce), aaxbb (aa - szer.w pix.; x - na; bb - długość w pix.). Jak sobie zapamiętałeś rozdzielczość to na razie masz spokój. Masz wycięty ten fragment... to jedziemy dalej... otwórz nowy plik paint lub photoshop. Edycja->wklej. Zapisz w folderze który przed chwilą stworzyłeś pod nazwą 01 (dla czystego porządku). Otwórz kolejny screen i staraj się wyciąć fragment z trickiem o identycznej rozdzielczości co poprzedni. Jest to dość ważne gdyż łatwiej będzie ci tworzyć gifa. Masz kolejny fragment to zrób z nim to samo co z poprzednim tylko pamiętaj!!! Zapisuj analogicznie co do kolejności (01,02 itd) i w innym folderze niż w tym co trzymasz screeny. Zrób to samo z kolejnymi screenami. Jeśli masz już folder pełen klatek z twoim trickiem a wszystkie o takiej samej rozdzielczości to masz dużą szansę na sukces.

Teraz czeka cię praca w gimpie. Otwórz gimpa. Kliknij Plik(File)->Otwórz(Open) i wyszukaj folderu z klatkami do twojego gifa.
Jeśli robiłeś to wraz z moimi wskazówkami powinieneś mieś to na pulpicie w folderze o nazwie tricku, który tworzysz. Otwórz kolejno wszystkie klatki od 01 do końca Plik(File)->Otwórz(Open). Sporo tego? Nie panikuj!!! Jeśli naprawdę wszystkie fragmenty masz o takiej samej rozdzielczości to masz ułatwione zadanie. Otwórz okno fragmentu 02, wciśnij Ctrl+C, powróć na okno 01 i wciśnij Ctrl+V. Otwórz okno warstw(Layers) przez wciśnięcie Ctrl+L. Kliknij na ikonę pierwszą od lewej na dole okna warstw aby nanieść warstwę na tło, którym jest obraz 01. Otwórz okno 03 i w ten sam sposób co warstwę 02 nanieś obraz 03 na warstwę 01. Zrób to samo za wszystkimi kolejnymi warstwami. Gdy naniesiesz już wszystkie warstwy możesz zobaczyć podgląd swojego gifa.

Filtry(Filters)->Animacja(Animation)->Odtwórz(Playback). Powinieneś również określić długość wyświetlania klatki i dodać funkcję zastępowania. A mianowicie... W okienku warstw(Layers) za nazwą w nawiasach wpisujesz czas wyrażony w mili sekundach i funkcję zastępowania aby każda klatka zastępowała poprzednią. (1000ms = 1s). Czyli za nazwą warstwy 02 napisz czas w ms i replace np.: 02 (250ms) (replace). Należy pamiętać o nawiasach i spacjach między nimi. Wpisane parametry potwierdzamy Enterem. Jeśli uważasz że gif jest za szybki po prostu zmień czas wyświetlania. Oczywiście gimp ma jeszcze wiele ciekawszych funkcji ale uważam że taka wiedza wystarczy wam do stworzenia własnego gifa.

Pamiętajcie też że jeśli jesteście w trakcie tworzenia i chcesz zapisać plik to zapisz go w formacie xcf. Plik(File)->Zapisz jako(Save as)->Wybierasz nazwę po kropce wpisując xcf np.: "flip.xcf", niżej wybierasz rozszerzenie (Extension), wybierasz xcf, wciskasz zapisz(Save). Z gifem robisz tak samo tylko za xcf podstawiasz gif i wybierasz rozszerzenie gif. Domyślnie w plik jest zapisywany w formacie tiff. Dalej zapisz jako animację (Save as animation)->Eksportuj(Exsport) jeśli się powiodło to masz już spokój jeśli nie to powinno sie pokazać okno zapisz jako gif. Wtedy nic nie zmieniaj tylko kliknij zapisz(Save). Kliknij prawym przyciskiem na ikonę i wejdź w podgląd. Masz pięknego gifa gotowego do wrzucenia na a.pl. Powodzenia a jeśli coś sie wam nie udało to dokładnie przeczytajcie ten art jeszcze raz lub w !!!ostateczności!!! odezwijcie sie do mnie. Tą metodę opracowywałem na GNU Image Manipulation Program 2.4.2 (gimp 2.4.2).

Martini11
0000-00-00 00:00:00

Liczba komentarzy: 9
DaVid1992
DaVid1992 (uzalezniony), 2008-01-29 13:14:00
cytujcytuj

a wiesz ze czesto nie da sie zrobic screena z filmu? trzeba miec wyjatkowe szczescie aby trafic w momencie, w ktorym obraz jest na ekranie monitora. Golym okien tego nie zauwazysz ale obraz "miga" na monitorze. Dlatego najczesciej obraz z printscreena jest czarny. joł!

za arta daje 4

Zyga
Zyga (masta), 2008-01-30 09:40:13
cytujcytuj

Coś mi się zdaje że to kwestia ustawienia wyświetlania primary i overlay a nie "czarnych klatek".

A to wyjątkowe szczęście wynosiło by mniej więcej 1/2 czyli co II kliknięcie owocowałoby zapisaniem klatki.

DaVid1992
DaVid1992 (uzalezniony), 2008-02-01 10:37:55
cytujcytuj

moze... ale jak ja proboje to mi to nie wychodzi :P a moj nauczydziel od infy powiedzial ze mi sie raczej nie uda takim sposobem xP

Martini11
Martini11 (uzalezniony), 2008-02-01 21:44:40
cytujcytuj

mi tym sposobem działa, więc nie wiem z czym masz problem. sory.

klaudo153
klaudo153 (zaawansowany), 2008-02-07 09:17:31
cytujcytuj

a dlaczego nie opisujecie programów typu 123 AVI TO GIF CONVERTER?

przecież on zamienia plik *.avi na gif.

daje 5

Martini11
Martini11 (uzalezniony), 2008-02-08 07:03:54
cytujcytuj

nie znam tego programu ale jak się nauczę to spróbuję opisać

jaras1
jaras1 (wymiatacz), 2008-02-08 17:45:47
cytujcytuj

tak samo coffeecup GIF animator przemienia avi na gif ale chyba tylko avi do 500kb lub 5mb...sadzik94
sadzik94 (uzalezniony), 2008-08-23 20:51:43
cytujcytuj

ulead visual studio 11 + gif movie gear to jest to

Aligatorus
Aligatorus (zaawansowany), 2010-08-08 12:05:10
cytujcytuj

sadzik94
ulead visual studio 11 + gif movie gear to jest to


dokładnie, robię identycznie i jest ok.

podpis:

wpisz ander:
pozostało znaków:
Twój IP to: 54.198.119.26 zostanie on zapisany z wpisem.


graffiti
Najlepsze zdjęcie

aktywność na portalu

Koszulka CIEMNA STREFA RPK - nie ma dymu bez ognia
Koszulka EL POLAKO
79zł
Buty SUPRA - SKYTOP
-41%
279zł
Koszulka PROSTO - Cutler
89zł
Koszulka Kr3w - All Seeing
-41%
59zł

ostatnio na forum

Czym projekty?
0
Bonus123

Uni
0
3n

he did it again...
0
3n

troche bombek
0
3n

SoPOT
0
3n

MIKE
0
3n

AWF
0
3n

Zlecenia
188
olga1982

mc szosty
0
3n

lasy
0
3n

aktualnie na portalu

zalogowanych: 0, gości: 116
• ©2004-2018 by andegrand.pl
• ISSN 1899-6809
KontaktStopka Redakcyjna
RegulaminPolityka Cookies