Deskorolka Decki Skateboard Buty Skate Kółka do deskorolki Trucki do deskorolki Montażówki
zdjęcia, mp3, newsy, filmy, artykuły, imprezy

deskorolka / skateboard artykuły


Kupno używanej deskorolki – na co zwrócić uwagę?


Na forum co jakiś czas udzielają się osoby, które chcą rozpocząć swoją przygodę z deskorolką, a jak wiadomo, jest to rzecz warta każdych pieniędzy. Początkujący często nie mają lub nie chcą wydać zbyt wiele, co jest zupełnie zrozumiałe - mają wątpliwości, czy do tego się nadają i czy im się spodoba. Warto rozważyć kupno używanego sprzętu, szczególnie przy ograniczonym budżecie. Jest kilka rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę, zanim wręczy się komuś pieniądze.

Deck:

  1. Oczywiste, że trzeba sprawdzić, czy nie jest nadłamany. W tym celu trzeba uważnie przyjrzeć się gripowi (papier ścierny naklejony na deskę) oraz desce od spodu i z boku. Należy szukać pęknięć, które czasem mogą kryć się pod naklejkami (niektórzy lubią naklejać je na grafikę). Drobnymi pęknięciami w okolicach dziurek nie należy się przejmować – zazwyczaj pęknięta jest tylko jedna warstwa – to normalka, szczególnie gdy jeździ się bez podkładek. Deck składa się z siedmiu warstw, więc to nic wielkiego.  2. Nose i tail często, a praktycznie zawsze, są pozbawione kawałków drewna. Czipsy (oderwane kawałki drewna) odpadają, gdy deska w coś uderzy i jest to normalne zjawisko. Trzeba pamiętać, że nose i tail muszą być odpowiednio długie, aby wygodnie się jeździło i dlatego nie mogą być zbyt "zajechane".  3. Nie spotkałem się, żeby ktoś sprzedawał używaną deskę bez naklejonego gripu, więc zakładam, że deck go posiada. Już po kilku godzinach jazdy grip nie "ciągnie" jak nowy. Nie powinien być ubrudzony w błocie, farbach itp. Po prostu musi spełniać swoje zadanie. Jeśli deska jest w dobrym stanie i wygląda na taką, na której dłużej się pojeździ, lepiej kupić nowy grip, np. Jessup, a stary zerwać. Nie jest to drogie przedsięwzięcie, warto wydać kilka złotówek więcej.


Trucki:

  1. Na rynku jest wiele firm produkujących trucki. Dobrze, żeby były spod logo Independent, Thunder czy Venture. Do trucków warto dopłacić, żeby nie rozwaliły się przy nauce ollie.
  2. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na miejsce pokazane na zdjęciu poniżej ("pierścień" oddzielający gumki). To tutaj lubią pękać trucki, jeśli zahaczy się o murek czy schodek. Nie powinno być zbyt rozwalone, bo zdążycie je wystarczająco w tym miejscu porozbijać, ucząc się ollie pod krawężnik.  3. Trucki nie powinny być zgrindowane do osiek, jednak jeśli cena jest niska lub dostanie się je w prezencie, trzeba brać i się nie zastanawiać. Na początku i tak nie będziecie katować grindów. Poniżej zdjęcie startego trucka od grindów na murkach:

  4. Gumki nie mogą być maksymalnie popękane, bo deska będzie skręcać w różne strony, przez co kontrola nad nią będzie utrudniona. Z doświadczenia wiem, że początkujący skręcają trucki na maxa, więc można to pominąć lub kupić nowe (koszt to ok. 30 zł).
  5. Ośki mogą mieć zerwany grint lub być tak obite, że nie da rady przykręcić nakrętki. Tu z pomocą przychodzi gwintownica – jakiś skejcik powinien ją mieć. Pamiętajcie, żeby po nagwintowaniu trucka przykręcić nowe nakrętki.

 

Koła:

Koła nie muszą być rekomendowanej firmy. Wystarczy znaleźć miejsce z równą nawierzchnią i sprawdzić, czy nie są kwadratowe. Jak słychać charakterystyczne "brr" i kółka podbijają deskę do góry, lepiej z nich zrezygnować. Wielkość w tym przypadku nie ma większego znaczenia, jednak im większe tym lepsze – pojeździ się na nich dłużej. Należy wziąć poprawkę na to, że łatwiej nauczyć się flipków z małymi kółkami, bo są lżejsze.

 


Łożyska:

Tak jak w przypadku kółek – bierzemy deskę pod pachę i idziemy poodpychać się po równej nawierzchni. Jeśli jeździ się płynnie, nie ma żadnych dziwnych dźwięków, jakieś kółko nie spowalnia, to jest OK. Można też pokręcić i posłuchać, czy wszystko gra – nic nie może brzęczeć i latać w środku. Jak łożyska są wyposażone w gumowe osłonki, podważamy je igiełką i sprawdzamy, czy kuleczki są na swoim miejscu, a koronki nie są popękane.

Mam nadzieję, że dzięki temu poradnikowi będziecie umieli się targować i kupicie dobrą deskę, która sprawi, że wciągniecie się w skateboarding na dobre.

Jeżeli jednak nie znajdziecie odpowiedniej, to sprawdźcie ofertę nowych kompletnych deskorolek w Skate-Europe.com.


Zamek3
2015-09-08 17:45:53

Liczba komentarzy: 0
podpis:

wpisz ander:
pozostało znaków:
Twój IP to: 54.92.190.11 zostanie on zapisany z wpisem.


skateboard / deskorolka
Najlepsze zdjęcie

aktywność na portalu

blat ALMOST - BOTTLE FLIP
269zł
Kurtka zimowa Metoda
-29%
199zł
Koszulka METODA
79zł
Koszulka CHILLOUT CLOTHES
79zł
Koszulka SURGE POLONIA mistrzowie świata 2018 czarna

aktualnie na portalu

zalogowanych: 0, gości: 93
• ©2004-2018 by andegrand.pl
• ISSN 1899-6809
KontaktStopka Redakcyjna
RegulaminPolityka Cookies